Ředitelé čtyř škol v UH automaticky obhájili své funkce. Piráti jsou proti

Ředitelé čtyř škol v UH automaticky obhájili své funkce. Piráti jsou proti

Rada Města Uherské Hradiště svým usnesením na konci března rozhodla o tom, že na čtyři posty ředitelů a ředitelek škol, u kterých končilo šestileté funkční období, nevyhlásí konkurzy. Tímto krokem tedy automaticky prodloužila spolupráci s nejvyššími představiteli jedné mateřské a tří základních škol bez možnosti přihlášení jiných zájemců a případného otestování schopností současného vedení.

Školy s automaticky prodlouženými mandáty ředitelů

“Na schůzi zaznělo, že jeden ředitel a tři ředitelky svou práci vykonávají dobře a není důvod nic měnit. Já si ovšem myslím, že i tak mělo proběhnout otevřené výběrové řízení, ve kterém by dostali příležitost jak noví zájemci, tak i současní představitelé škol. Nezpochybňuji jejich kvality, ale pokud jsou opravdu správnými lidmi na správných místech, měli by být schopní to dokázat. Současný postup je netransparentní a demotivuje případné další zájemce,” kroutí hlavou uherskohradišťský radní a pirátský poslanec František Elfmark, který 26. března jako jediný hlasoval proti zmíněnému návrhu. Ve prospěch prodloužení funkcí ředitele ZŠ Za Alejí a ředitelek ZŠ Větrná, ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Svatováclavská ovšem zvedlo ruku zbývajících 7 radních a transparentní “pirátská” snaha tak neuspěla. Před šesti lety se přitom do funkcí všichni ředitelé dostali právě skrze proces výběrových řízení. Proč se tak v Uherském Hradišti letos nestalo? Dokonce i čtyřiapadesát ředitelů škol, které zřizuje Zlínský kraj, opětovné konkurzy čekají.

“Výběrová řízení na veřejné a placené funkce by měla být naprostým standardem. I kdyby se nikdo další nepřihlásil, šlo by v tomto případě alespoň o otestování dovedností současných ředitelů. Jednou za šest let by to určitě bylo více než vhodné. Celé by se to dalo zvládnout třeba za den. Rozhodnutí nevyhlásit konkurzy a ponechat ředitele ve funkcích na dalších šest let téměř bez mrknutí oka ovšem vrhá špatné světlo jak na vedení města, tak naprosto zbytečně i na samotné ředitele,” dodává předseda místního pirátského sdružení Marek Houser s tím, že i u Pirátů jsou výběrová řízení na veškeré placené pozice samozřejmostí. Od parlamentních voleb Piráti uspořádali několik desítek konkurzů, do kterých se přihlásily stovky zájemců. “Sami na sobě tímto aplikujeme transparentnost a přímou demokracii. A máme tak jistotu, že jsou správní lidé na správných místech. I stávající experti, koordinátoři či zaměstnanci odborů museli své posty obhájit,” poukazuje Houser.

V Uherském Hradišti letos bude rada rozhodovat ještě o mandátu ředitele ZŠ UNESCO a v roce 2019 o dalších třech pozicích.


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články